новини центра

Роботизована методика реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи

Роботизована методика реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи

В ДЗ «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України» впроваджено сучасну інноваційну роботизовану систему реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи (далі Система) фірми “P&S Mechanics Co., Ltd.” Республіка Корея.

Це система відновлення та формування навичок ходіння для пацієнтів з порушенням рухової функції за допомогою використання роботизованих ортезів та індивідуально підібраної моделі ходіння. Крім того, програмне забезпечення Системи дозволяє:

задавати певну траєкторію руху та взірець ходи;

задавати оптимальну амплітуду рухів в суглобах нижніх кінцівок;

синхронізувати крокові рухи зі швидкістю Тредбана;

моделювати всі фази кроку;

активізувати та підтримувати мотивацію дитини задля подолання труднощів (як фізичного, так і емоційно-вольового характеру) під час зростання інтенсивності тренувань.

Контроль показників опору з боку м’язових груп під час використання роботизованих ортезів дозволяє зберегти максимальну можливість включення пацієнта в процес ходіння.

Функція зворотного зв'язку Системи забезпечує взаємодію між роботом та пацієнтом в режимі реального часу, а підбір інтегративних вправ мотивує дитину до змін напрямків рухів та збільшення їх інтенсивності.

Критерії призначення методики за допомогою роботизованих ортезів «Walkbot»:

вік 4-12 років; зріст до 148 см; довжина стегна від 21 до 35 см; II, III (та IV) рівень за шкалою GMFCS; максимальна вага пацієнта - 70 кг.

Показання до роботизованої механотерапії:

спастичні парези і паралічі при ЦП та патології спинного мозку;

в’ялі парези і паралічі при патології спинного мозку та периферичної нервової системи;

спастичні та в’ялі парези та паралічі при цереброспінальній патології;

гіперкінетичні форми церебрального паралічу;

наслідки травматичного ушкодження кінцівок;

відновлення навичок ходіння у пацієнтів після протезування.

Протипоказання до роботизованої механотерапії:

нестабільність кісток (неконсолідовані переломи кінцівок, кісток тазу,

хребта, виражений остеопороз);

вивихи та підвивихи в суглобах нижніх кінцівок;

фіксовані контрактури в суглобах нижніх кінцівок;

значна різниця в довжині ніг пацієнта (більш 2 см.), яку неможливо

відкоригувати ортопедичнім взуттям або устілками;

виражений больовий синдром під час руху в кінцівках;

інтелектуальні порушення, які призводять до неспроможності розуміти та виконувати інструкції;

поведінкові порушення;

епілепсія з частими припадками.

Бажано попередньо провести: класичні методики: масаж, розробка суглобів, ЛФК; ботулінотерапію (за 2-3 тижні до початку механотерапії); етапне гіпсування (механотерапія може починатися практично одразу після зняття гіпсу); підготовку пацієнта до реабілітації в роботизованій системі.

Загальний курс реабілітації передбачає 15 процедур, які проводяться 1 раз на день; тривалість занять починається з 10 хв. та щодня збільшується на 5 хв. і доходить до 30 хв. на день. Швидкість руху в кожному випадку підбирається індивідуально, від 0,5 до 1,3 км/на год. В середньому за курс дитина проходить від 3500 до 6500м.

Режими тренування в роботизованій системі:

базовий (пасивне тренування):

мета - якомога точніше навчитися правильній моделі ходіння за допомогою ідеальної синхронізації трьох активованих суглобів (кульшового/колінного/ гомілкового - ступневого), яка розроблена на основі дослідження фактичного алгоритму біомеханіки ходи.

інтерактивний (активний допоміжний/зі співпрацею пацієнта/тренування, орієнтоване на завдання):

мета - підвищити ефективність реабілітації, допомагаючи пацієнтам брати активнішу участь у тренуванні за допомогою взаємодії між пацієнтом і роботом у режимі реального часу.

допоміжний (силове тренування):

мета - збільшення м’язової сили, м’язової маси та міцності кісток.

Після курсу тренування в роботизованій системі «Walkbot » покращуються:

показники діапазону рухів в кульшових, колінних та гомілковостопних суглобах; швидкість ходи; витривалість та спроможність виконання функціональних завдань.

Малюнок ходи наближається до фізіологічного патерну (зразка).

Роботизована система «Walkbot» дозволяє відстежувати готовність дитини до переходу до складніших умов оволодіння ходою, забезпечує рівномірне розвантаження маси тіла, сприяє створенню умов для ведення фізіологічної ходи та оптимальної сенсорної стимуляції.

Вихідне значення системи підтримки ходи – 50% від ваги дитини. Зменшення цього показника свідчить про активне включення дитини в роботу. При розвантаженні до 0% пацієнт за допомогою ортезів утримує власну вагу у вертикальному положенні, виконуючи крокові рухи.

В нашому Центрі за три місяці з моменту впровадження роботизованої механотерапії проліковано 13 пацієнтів віком від 4 до 12 років та з I, II, III рівнем за шкалою GMFCS.

Ефективність:

збільшилися впевненість та витривалість під час ходи;

покращилися балансування та малюнок ходи;

збільшився об’єм рухів у суглобах нижніх кінцівок;

загальна оцінка за шкалою великих моторних функцій (GMFM -88) збільшилася від 4 до 23%.

Висновок:

прогрес реабілітації досягається завдяки можливості відтворення та закріплення патерну фізіологічної ходи у дитини з патологією рухової сфери;

ефективність тренувань збільшується завдяки наявності зворотного зв’язку, відображеного візуально, що дозволяє проводити навчальне, мотивуюче та інтерактивне тренування з розширеним зворотним зв’язком в середовищі віртуальної реальності, де маленький пацієнт є учасником віртуальної гри;

покращується динамічна та постуральна стабільність пацієнта у вертикальному положенні, формується правильний стереотип ходи;

здебільшого ефективність реабілітації дітей знижується через низький рівень мотивації внаслідок віку або когнітивного дефіциту;

потужний позитивний психоемоційний спалах під час тренування суттєво підвищує мотивацію до самостійної ходи.

Реабілітація дітей з руховими порушеннями – це довготривалий безперервний процес, в основі якого лежить комплексний підхід та використання сучасних методів відновного лікування.

Одним з таких методів є механотерапія за допомогою роботизованої системи “Walkbot “. Цей вид реабілітації на сьогодні зарекомендував себе як високоефективний на всіх етапах комплексного відновлення рухових функцій.
Made on
Tilda